wtorek, 19 sierpnia 2014

[RECENZJA] The Last Of Us



The Last of Us to postapokaliptyczna gra akcji od studia Naughty Dog, która domyślnie została wydana jedynie na konsole Playstation 3, 23 lipca Tego roku miała jednak premiera wersji Remastered, przygotowanej specjalnie na potrzeby Playstation 4. W niniejszym artykule postaram się opowiedzieć Wam o produkcji i wykazać dlaczego to właśnie The Last of Us uważam za jedną z najlepszych postapokaliptycznych gier wszech czasów. Zapraszam do lektury!



Zaczniemy od samego przedstawienia świata. W uniwersum The Last of Us zaraza zamieniająca ludzi w zombie-podobne kreatury spowodowana została przez mikroskopijne grzyby zwane maczużnikami, które po wniknięciu do ludzkiego organizmu powodowały ataki szału. W dalszym etapie choroby rozrost grzyba powodował pojawianie się wybroczyn na powierzchni całego organizmu, co prowadziło do rozlicznych deformacji ciała. Przyznam szczerze, iż tak interesującej koncepcji wirusa nie widziałem w kulturze postapo od bardzo dawna. Wszystko układa się tu w logiczną całość  i jest niezwykle świeże.

Infekcja grzybiczna czyni prawdziwe spustoszenie w organizmie zarażonego.
Gra rozpoczyna się od prologu, mającego miejsce tuż przed katastrofą - spokojny dzień przerywa nagle wybuch epidemii, a my jako Joel - główny bohater gry -  wraz z córką Sarą i bratem Tommym musimy uciekać z miasta. Nie wszystko jednak idzie po myśli, a akcja wkrótce przenosi się do strefy kwarantanny kilkadziesiąt lat po katastrofie.

W tym momencie poznajemy Joela starszego o dwadzieścia lat, a także jego towarzyszkę Triss pomagającą mu w przemycie rzeczy. Główna fabuła produkcji zawiązuję się jednak dopiero w momencie poznania przez parę Ellie - dziewczyny, która jest odporna na zarodniki powodujące infekcje. Zadaniem naszych bohaterów będzie jej dostarczenie do ośrodka badawczego, gdzie jej przypadłość może pomóc w opracowaniu szczepionki.

Nie będę zdradzał więcej smaczków z fabuły produkcji, jednak w skrócie powiem, iż jest to jedna z najlepiej opowiedzianych historii w dziejach gier. W trakcie naszej przygody poznamy niezapomniane postaci, a także będziemy mogli samodzielnie obserwować relacje powoli budującą się pomiędzy Ellie, a Joelem.

W grze spotkamy wiele wyrazistych postaci.
Autorzy stworzyli różnorodne modele rozgrywki. Sednem gry jest walka i to zarówno z zarażonymi jak i bandytami, sekwencje zręcznościowe, a także proste zadania logiczne polegające m.in. na znalezieniu sposobu na pokonanie akwenu wodnego. Do Tego doliczyć trzeba jednak także opcjonalną eksploracje pomieszczeń, zapełnionych materiałami do craftingu i rozmaitymi smaczkami.

Walka w The Last of Us to prawdziwy majstersztyk, potyczki z zarażonymi są dynamiczne, zaś w trakcie strzelanin na prawdę czuć siłę broni palnej. Gra przedstawia naturalistyczne sceny zabójstw, a także brutalność postapokaliptycznego świata, co moim zdaniem jest tylko dodatkowym plusem. Twórcy zadbali nawet o takie elementy jak zmęczenie bohatera w trakcie walki (wszak Joel jest już po czterdziestce), przez które widać iż nie jest on jakimś superbohaterem lecz zwykłym facetem, próbującym jedynie przetrwać.

W produkcji ukazana została prawdziwa, naturalistyczna walka o przetrwanie.

Innym tego typu elementem zwiększającym immersje w świat gry i realizm jest m.in. potrzeba wyciągania rozmaitych rzeczy z plecaka - w trakcie walki nie możemy jak w większości produkcji po prostu wyciągnąć innej broni z kapelusza. Joel musi znaleźć najpierw osłone, i dopiero wtedy wyciągnąć odpowiedni przedmiot.

Trudność walk w The Last of Us została dobrze zbalansowana, przez co są one satysfakcjonujące, ale także odpowiednio wymagające. Ilość amunicji jest limitowana, a często będziemy narzekać także na brak innych zasobów - dodaję to grze klimatu.

W grze zaimplementowany został system craftingu, w którym z kilkunastu zebranych elementów będziemy tworzyć m.in. apteczki, ostrza czy prowizoryczne bomby. Składniki znajdziemy zazwyczaj na obszarze lokacji, wielkim plusem jest natomiast to, iż występują w miejscach w których powinniśmy je znaleźć – nie będziemy mieli więc do czynienia z sytuacją, gdy części ostrza będą leżały np. na półce w pokoju dziecięcym. To drobnostka, ale twórcy innych produkcji często zapominają o tego typu elementach.


 W trakcie naszej przygody będziemy mieli dodatkowo możliwość ulepszania naszej broni poprzez znalezione części zamienne. System ten jest intuicyjny i pozwala ulepszyć m.in. szybkostrzelność czy pojemność magazynków.


W trakcie rozgrywki mamy możliwość ulepszania naszego arsenału.

Oprawa wizualna wycisnęła praktycznie wszystkie możliwości konsoli PS3 i prezentuję się wprost oszałamiająco, nie chodzi tu jednak tylko o tekstury, bowiem gra tworzy własny, charakterystyczny audiowizualny klimat – wzbogacony przez refleksy światła, cienie i dynamiczne obiekty, jak np. spadające liście. Postapokaliptyczny świat The Last of Us prezentuję dość "żywą" wizję apokalipsy, w której roślinność powoli zajmuję kolejne połacie dawnych miast. Świetnie prezentują się także animacje oraz efekty graficzne – wszystko wygląda realistycznie, ale także należycie widowiskowo.

W grze uświadczymy wielu zapierających dech w piersiach widoków.

Soundtrack produkcji poprzez nostalgiczne motywy idealnie podbudowuję klimat gry, zaś kiedy przychodzi do starć mocno zwiększa dawkę adrenaliny. Dużym plusem jest także świetny polski dubbing, a także wysoka jakość efektów dźwiękowych. Poniżej znajdziecie jeden z najbardziej klimatycznych motywów "The Last of Us":
 




Na koniec przedstawiam wam "The Last of Us - The Movie", czyli film stworzony poprzez zmontowanie wszystkich cutscenek, oczywiście w języku polskim:




Tomasz Depczyński
Radioaktywny Redaktor

Gameplay:





   Platformy: PS3, PS4

   Plusy:
     + Świetna fabuła
     + Niezapomniane postaci
     + Klimatyczne postapokaliptyczne widoki
     + Dobra oprawa graficzna
     + Wspaniały soundtrack
     + naturalizm w walce o przetrwanie
     + Wyciąganie wyposażenia z plecaka
     + System crafatingu
     + Ulepszanie broni

   Minusy:
     - Słaba sztuczna inteligencja towarzyszy
     - Sporadyczne błędy
     - Czasami słabej rozdzielczości tekstury


   Sedno klimatu: Klimatyczne postapokaliptyczne widoki,
Świetna fabuła.



Radioaktywny Ranking! 
Jak oceniasz The Last of Us?



 



Podobał Ci się artykuł? Daj nam o tym znać!

2 komentarze:

  1. Fabuła w grach jest dla mnie na tyle istotna, że musiałbym być głupcem pomijając tytuł, w którym ta gra tak ważną rolę ;-)
    Póki co ogrywam zaległości z PS+, ale przy najbliższej okazji (czyt. rozsądnej cenie), The Last of Us na pewno zasili moją kolekcję ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Giera mega. Klimat powala. Muzyka masakryczna!!!

    OdpowiedzUsuń