wtorek, 17 marca 2015

[RECENZJA] Metro 2033 - gra planszowa - zawartość pudełka, opis elementów i pierwsze wrażenia!Niedawno dotarła do nas nowa, postapokaliptyczna gra od wydawnictwa OgryGames będąca planszówkową adaptacją realiów znanych z Uniwersum Metro 2033. Jako, że cała nasza redakcja czekała na tę pozycję już dobre kilka miesięcy, szybko doszliśmy do wniosku, że musimy podzielić się z Wami pierwszymi wrażeniami z rozpakowania gry!

Pierwsze wrażenie jest jak najbardziej pozytywne - całość została utrzymana w spójnej stylistyce, a front opatrzony jest klimatyczną grafiką. Pudełko prezentuję się bardzo solidnie, zarówno z zewnątrz jak i od strony wewnętrznej wypraski również opatrzonej odpowiednim obrazem.
Rozpoczynamy więc buszowanie po elementach. Na pierwszy ogień idzie duża, bogacie ilustrowana instrukcja, która dobrze przedstawia mechanikę gry, dołączając do opisów także graficzne przykłady. Jest zwięźle i konkretnie, choć na początku znalazło się także miejsce na akapit fabularnego wprowadzenia w realia uniwersum.

Sednem gry jest gruba, tekturowa plansza przedstawiająca najważniejsze stacje moskiewskiego metra. Całość została dodatkowo wystylizowana w formie "zużytego pergaminu" i jest przez to bardzo klimatyczna. Na szczęście pomimo tego plansza nie straciła ani trochę na swojej czytelności.


Dodatkowym plusem jest obecność na planszy krótkich rozpisek, które przypominają o fazach rundy, czy kursie wymiany towarów.

Miłym akcentem dodanym do polskiej edycji gry są także specjalne nakładki na plansze, które znacznie polepszają jej czytelność w przypadku, gdy gramy w grupie mniejszej niż szczęściu graczy.
W trakcie rozgrywki wcielimy się w jedną z sześciu dostępnych frakcji, które znacząco różnią się między sobą zarówno zajmowaną pozycją startową jak i specjalnymi cechami.
Każde z ugrupowań posiada własny zestał 14 frakcyjnych znaczników, którymi będziemy oznaczać zdobywane przez nas stacje, jak i siłę wojsk oraz pozycje na torze zwycięstwa.
Dodatkowo, oprócz wyboru frakcji, każdy z graczy będzie musiał dokonać także wyboru bohatera, który poprowadzi ekspansje jego sił w metrze. Praktycznie każda z dostępnych postaci występowała już w książkach z serii Uniwersum Metro 2033, także fani nie powinni mieć żadnego problemu z rozpoznaniem poszczególnych herosów.

Kolejnym elementem gry są żetony głównych zasobów produkowanych przez stację, których to zbieranie jest podstawą do dalszego rozwoju. Zgodnie z przewidywaniami są to naboje, pełniące w metrze funkcje waluty ale będące także amunicją, świnie, które oznaczają zasoby żywności oraz grzyby występujące tutaj jako towary luksusowe.
Nie mogło także zabraknąć oczywiście mnóstwa kart które możemy podzielić na kilka głównych rodzajów:

Karty sprzętu umożliwią naszym bohaterom lepsze pokonywanie zagrożeń czyhających w tunelach.
Karty praw zmieniają czasowo zasady rozgrywki, a przyjmują je wszyscy gracze w drodze głosowania.
Karty misji wyznaczają zadania, których wykonanie nagradzane jest rozmaitymi premiami oraz punktami zwycięstwa.Karty zagrożeń reprezentują zaś wszelkie niebezpieczeństwa, które zagrażają ocalałym. Ze względu na różny stopień trudności zostały one podzielone na łatwiejsze i te bardziej wymagające.

Naszą szczególną uwagę przykuło za to jedno ze specjalnych zagrożeń...
Na koniec przedstawiamy wygląd gotowej do rozgrywki planszy wraz z wszystkimi elementami. Obserwujcie nas, już niedługo dokładne wrażenia z przebiegu rozgrywki!


Tomek DepczyńskiDziękujemy wydawnictwu OgryGames za udostępnienie egzemplarza gry na potrzeby artykułu.


0 komentarze:

Prześlij komentarz