sobota, 15 marca 2014

[RECENZJA] Gdy macie ochotę żeby zniszczyć ludzkość... - apokaliptyczny symulator zagłady Plague Inc.!Mieliście kiedyś ochotę, aby zniszczyć ludzkość? Stworzyć pasożyta osadzającego się w mózgu, wykorzystać broń biologiczną albo po prostu rozpocząć epidemie zombie? Jeśli na chociaż jedno z tych pytań odpowiedzieliście twierdząco, to Plgue Inc. jest produkcją stworzoną właśnie dla was.


Za stworzenie Plague Inc. odpowiada studio Ndemic Creations, które udostępniło swoję dzieło na systemach Android i iOS. Głównym celem naszej rozgrywki jest wybicie populacji ludzkiej w możliwie jak najkrótszym czasie. Nasze zadanie nie jest jednak proste, bowiem przedstawiciele homo sapiens skutecznie bronią się przed epidemiami m.in. opracowując szczepionki oraz zamykając lotniska na czas kwarantanny.

Zabawę rozpoczynamy od wyboru rodzaju choroby oraz ustalenie genotypu naszego mikroorganizmu. Do wyboru mamy wiele opcji m.in. wirusa, bakterie, nanobroń, broń biologiczną, a także infekcje zombie! Rozrywka  w każdym trybie rożni się, co jest dodatkowym atutem produkcji.


Już na etapie wyboru mikroorganizmu twórcy dają nam duże możliwości konfiguracji.

Po rozpoczęciu właściwej gry naszym oczom ukazuję się widok globu pełnego jeszcze żyjących przedstawicieli gatunku ludzkiego. Interfejs jest czytelny i intuicyjny, na górnym pasku widzimy zaś zabawne informacje sprzedawane przez twórców jako "newsy" z pierwszych stron gazet. To właśnie za pomocą tego paska w odpowiednim momencie dowiemy się środkach zapobieganiu naszej infekcji, a także o rozpoczęciu prac nad szczepionką.

Najpierw musimy wybrać kraj, który zdecydujęmy się zaatakować w pierwszej kolejności. Najlepiej jest wybrać duże i biedne państwa, pokroju krajów afrykańskich. W trakcie rozgrywki, wraz z wzrostem ilości zachorowań będziemy otrzymywać dodatkowe punkty DNA, które wydamy na ulepszanie naszego wirusa. Tych z kolei jest cała masa - od drogi przenoszenia, poprzez objawy aż do odporności na leki. Kolejne cechy odblokowujemy w ciągu drzewkowym, dlatego nieodłączną częśćią gry jest planowanie. Jeśli zbyt wiele punktów zużyjemy na objawy, nasz wirus zostanie szybko wykryty, jeśli zaś na ochrone przed lekami - ucierpi na tym jego rozprzestrzenianie.

Planowanie rozwoju wirusa jest ważnym elementem gry.

Warto wspomnieć, iż sama rozgrywka jest dynamicza, a od momentu jej rozpoczęcia stale musimy monitorować mapę. Pojwiają się na niej często dodatkowe punkty DNA, z górnego paska dowiemy się takze najwcześniej o rozpoczęciu prac nad szczepionką, nie mówiac już na obserwowaniu zmian kolorystcznych obrazujących liczbe zarażonych i zabitych przez nasza infekcje.

Na oddzielnym ekranie możemy zobaczyć dokładnie skale zniszczeń w skali mikro...


...a także makro...


Grafika jak na standardy mobilnych urządzeń jest całkiem przyzwoita. Choć pozbawiona rewelacji, dobrze spisuję się w obrazowaniu efektów gry. Ścieżki audio idealnie dopełniają klimat całej produkcji, nie kując jednocześnie w uszy.

Szczerze polecam Plague Inc. zarówno jako krótką grę do pracy/szkoły jak i na długie strategiczne posiedzenia. Warto spróbować, tym bardziej że gra jest dostępna za darmo na Google Play, a na App Store można ją dorwać za równowartość zaledwie kilku złotych.


Tomasz Depczyński
Radioaktywny Redaktor

Gameplay:

   Platformy: Android, iOS

   Plusy:
     + Duże możliwości konfiguracji wirusa
     + Swoboda w rozgrywce
     + Gra wymaga strategicznego myślenia
     + Można wybić ludzkość!!!
     + Kilka poziomów trudności
     + W większości darmowa...
    

   Minusy:
     - ... ale występują mikropłatności
     - Przydałoby się dodać losowe wydarzenia wpływające na rozgrywke
     


   Sedno klimatu: Rozwój własnego wirusa.Radioaktywny Ranking!
Jak oceniasz Plague Inc.? Podobał Ci się artykuł? Daj nam o tym znać!

0 komentarze:

Prześlij komentarz