środa, 14 maja 2014

[RECENZJA] RadiationPostapokaliptyczna gra stworzona przez zapaleńców i osadzona w klimatycznym uniwersum rozgrywającym się na terenie postnuklearnej Polski? Brzmi tak optymistycznie, że aż niewiarygodnie. Tymczasem produkcja taka istnieje i rozwija się w najlepsze w formule przeglądarkowej gry fabularnej. Mowa oczywiście o Radiation - projekcie, którym na prawdę warto się zainteresować.


Naszą przygodę zaczynamy od założenia konta i obejrzenia krótkiej prezentacji wprowadzającej nas w świat gry. Potem czeka nas wybranie płci i pochodzenia. Decyzja co do rodzinnego obszaru jest o tyle ważna, iż wpływa ona na początkowe atrybuty postaci. Wśród dziewięciu polskich miast znalazły się m.in. Warszawa, Lublin czy Łódź. Następnie wybieramy jedną z 13 dostępnych klas postaci. To właśnie nasza profesja będzie miała kluczowe znaczenie dla kreowania naszego herosa w dalszych etapach gry.

Uniwersum gry wykluło się w toku powstawania pierwszego polskiego projektu postapokaliptycznego świata tworzonego w ramach Trzynastego Schronu, czyli Projektu 13. Jak podają twórcy gry, całość opiera się na klasycznym założeniu wojny atomowej, tym razem jednak doprawiono ją o zmiany klimatyczne, które spowodowały zalanie dużych połaci naszego kraju.


Warto przeczytać opis genezy uniwersum napisany przez twórców - KLIK.


Postapokaliptyczna Polska w pełnej krasie.

Rozgrywka, jak na typową grę fabularną przystało opiera się na tekstowych opisach, którymi określamy nasze poczynania w grze. Po stworzeniu postaci możemy od razu wziąć udział w jednej z kampanii, bądź odwiedzić którąś z licznych miejscówek - w tym jakże klimatyczną spelunę, miejsce dyskusji i wszelkiego rodzaju burd. W Radiation liczy się komunikacja i wczucie się w postać. Trzeba realnie odnaleźć swoje miejsce w  społeczności tworzonej przez graczy.

Całość dopełniona została klimatycznymi opisami lokacji i świetnie oddającymi wydarzenia na ekranie grafikami. Twórcy zadbali też o przejrzyste wykonanie interfejsu, który swoją szatą graficzną idealnie wpasowuję się w dystopijny klimat całości.

Radiation, to produkcja pełna dobrych pomysłów i stworzona z autentycznej sympatii do postapokaliptycznego klimatu. Autorzy doprawili całość nietuzinkowym uniwersum,oraz rozbudowanym system rozwoju postaci. Jesteście ciekawi jak to wszystko wygląda? Sprawdźcie już teraz, wszak rejestracja jest darmowa!

Tomasz Depczyński
Radioaktywny Redaktor

Link do strony projektu - KLIK 


 Warto zajrzeć także na forum produkcji, oraz na własną stronę wiki, na której można lepiej poznać uniwersum gry.


Trailer produkcji:
Radiation: 
Projekt 13 - Polska Postapokaliptyczna Tekstowa Gra 
Fabularna

3 komentarze: