wtorek, 9 czerwca 2015

[RECENZJA] Rebuild 3: Gangs of Deadsville


Rebuild 3: Gangs of Deadsville to postapokaliptyczna gra strategiczna osadzona w świecie zombie-apokalipsy, w której przychodzi nam pokierować grupą ocalałych, mających za cel odbudowę cywilizacji po apokalipsie.


Rozgrywka skupia się głównie na rozszerzaniu kontrolowanego przez naszą grupę terytorium przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiednich warunków życia ocalałym. W grę wchodzi więc tutaj nie tylko posiadanie zapasów czy zabezpieczenie bazy, ale także ponowne uruchomienia taki udogodnień jak przepływ wody, kanalizacja czy podłączenie elektryczności.

W realizacji tego celu będą się nam starały przeszkodzić nie tylko same zombie (które czynią to właściwie nieświadomie....), ale także inne frakcje, z których każda wyróżnia się unikalnymi cechami.

Mimo to, z niektórymi z nich może nam udać się wejść w sojusz, w grze dostępna jest także bowiem możliwość dość pokojowego zakończenia. Jeżeli jednak preferujemy warianty siłowe, to Rebuild zapewni nam dobre wykonanie trybu "wojny", opierające się nie tylko na zwyczajnych atakach, ale także sabotażu, kradzieży wyposażenia czy rozmaitych fortelach.

Mapa miasta, na terenie którego toczy się nasza gra została podzielona na małe, kwadratowe segmenty prezentujące określony typ budynków. Co ważniejsze jednak, różnią się one nie tylko wyglądem, ale także i cechami - biurowiec zapewni bowiem dodatkowe miejsca mieszkaniowe, farma zaś zwiększy produkcje żywności.

Na każdym z segmentów nasi ocalali mogą wykonać kilka czynności - począwszy od zwiadu, który dostarcza informacji o zagrożeniach, poprzez eliminacje zombie i zbieranie zapasów, aż po zadania specjalne takie jak np. zabicie specjalnego zarażonego czy pomoc innej grupie ocalałych.

Rozgrywka została przy tym podzielona na dwa swobodnie wybieralne tryby,  z których możemy wybrać ten bardziej nam odpowiadający. Pierwszy z nich to klasyczny podział na tury, drugi zaś to moduł czasu rzeczywistego, w którym każda czynność zabiera określoną ilość czasu gry, który jednak możemy dowolnie przyspieszać. W tym trybie istnieje też oczywiście tryb aktywnej pauzy, w trakcie której trwania możemy wydawać naszym ocalałym polecenia i zarządzać kolonią.


Mapa miasta została podzielona na poszczególne segmenty zajmowane przez indywidualny typy budynków.

Główną oś rozgrywki stanowi nasza drużyna, przy pomocy których będziemy w stanie zwiększać swoje wpływy i rozbudowywać osadę. Postaci zostały w Rebuilt podzielone ze względu na umiejętności na pięć klas:

- Żołnierze (soldiers) specjalizują się w walce z zagrożeniami wszelkiej maści - potrafią więc świetnie posługiwać się bronią białą jak i palną.

- Przeszukiwacze (scavengers) są wyszkoleni w przeszukiwaniu ruin i dostarczają nam znalezionych tam zapasów i przedmiotów.

- Budowlańcy (builders) potrafią jak nikt inny wznosić budynki, rozmaite konstrukcje i zabezpieczać strefy przed atakiem zombie.

- Inżynierowie (engineers) odpowiadają natomiast za modernizację i tworzenie przedmiotów, a także odkrywanie nowych technologii.

- Liderzy (leaders) to ostatnia z klas postaci. Bohaterowie z tego typu umiejętnościami charakteryzuję wysoka charyzma, która ma wpływ na działania całej grupy i znacząco pomaga w kontaktach z innymi frakcjami czy podczas werbowania nowych ocalałych.

 Statystyki postaci mogą zostać zwiększanie nie tylko przez zwykłe wykonywanie przypisanych im czynności (levelowanie), ale także przez rozmaite przedmioty i ekwipunek, wsród których możemy wyróżnić m.in. broń, narzędzia ale i towarzyszy (np. psa).


Każdego z ocalałych możemy wyposażyć w indywidualny zestaw broni i wyposażenia.

Całość czyli zarówno wygląd miasta, postaci jak i interfejsu utrzymana jest w przyjemnej, komiksowej stylistyce. Jedynym minusem, jest jak dla mnie małe zróżnicowanie przy tworzeniu naszej własnej postaci.

Muzyka dość dobrze podbudowuję klimat całości, choć często w trakcie rozgrywki przydałyby się dodatkowe efekty dźwiękowe.

Rebuild 3: Gangs of Deadsville to dobry przykład porządnej postapokaliptycznej gry strategicznej, w której oś rozgrywki skupia się na zarządzaniu zasobami i przydzielaniu zadań poszczególnym ocalałym. Jest to produkcja, która na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom zombie-apokalipsy lubiącym także nieco pogłówkować. Ze swojej strony polecam serdecznie!

Gra dostępna jest do kupienia na platformie Steam: http://store.steampowered.com/app/257170/?l=polish


Radioaktywny Redaktor
Tomasz Depczyński

Gameplay:0 komentarze:

Prześlij komentarz